Programul ediției online FITS 2020

Pandemia de COVID-19 a reprogramat ediția din acest an. Din dorința de a rămâne alături de public, chiar și în aceste vremuri dificile, în perioada 12 – 21 iunie 2020 va fi organizată o ediție specială FITS #online „Puterea de a crede / Empowered”, ce va fi difuzată integral online, pe canalele festivalului (Facebook, YouTube, website).

Recomandări FITS 2020 Ediție specială #online „Puterea de a crede / Empowered”

GERMANIA
• Schaubühne Berlin – „Trei Surori”/”Three Sisters”, regia Peter Stein (teatru), 16 iunie, ora 20:30
• Schaubühne Berlin – „Profesorul Bernhardi”/”Professor Bernhardi”, regia Thomas Ostermeier (teatru), 17 iunie, ora 14:20
• Thalia Theater Hamburg – „Singur în Berlin”/„Alone in Berlin”, regia Luk Perceval (teatru), partea I – 14 iunie, ora 20:00; partea II – 15 iunie, ora 20:00
• Sasha Waltz & Guests – „Körper”, coregrafia Sasha Waltz (dans), 13 iunie, ora 19:00
REGATUL UNIT AL MARII BRITANII ȘI IRLANDEI DE NORD
• Cheek by Jowl / Pushkin Theatre – „Măsură pentru Măsură”/”Measure for Measure”, regia Declan Donnellan (teatru), 20 iunie, ora 20:00
• Akram Khan Company – „Chotto Desh”, coregrafia Akram Khan (dans), 15 iunie, ora 19:00
• The Royal Opera House – „Adriana Lecouvreur”, dirijor Mark Elder, regia David McVicar (spectacol) & François Roussillon(film), 12 iunie, ora 17:30

FRANȚA
• Théâtre de la Ville Paris – „Victor sau copiii la putere”/ ”Victor, or Power to the Children”, regia Emmanuel Demarcy-Mota (teatru), 19 iunie, ora 16:40
• Compagnie Bilbobasso – ”Le Bal des Anges”, un spectacol de Delphine Dartus & Hervé Perrin (stradă), 14 iunie, ora 22:00
• Compagnie Oposito – „Kori Kori”, film realizat de Philippe Lachambre după un spectacol de Jean-Raymond Jacob (stradă), 20 iunie, ora 12:30
• Xbo Films & Compagnie La Machine – „Paznicul templului” / ”Le Gardien du Temple”, un spectacol de Dominique Deluze & Sylvain Luini (stradă), 13 iunie, ora 23:00
• Groupe F – Spectacol pirotehnic și multimedia, 21 iunie, ora 23:55

STATELE UNITE ALE AMERICII
• Los Angeles Master Chorale – „Lagrime di San Pietro”, regia Peter Sellars, dirijor Grant Gershon (muzică), 20 iunie, ora 18:46
JAPONIA
• Tokyo Metropolitan Theatre – „Richard al III-lea”/”Richard III”, regia Silviu Purcărete (teatru), 17 iunie, ora 20:00
• Matsumoto Performing Arts Center – „Omul e om” /”Man Equals Man”, regia Kazuyoshi Kushida (teatru), 13 iunie, ora 12:00
• Tokyo Metropolitan Theatre – „Caractere”/”The Character”, regia Hideki Noda (teatru), 12 iunie, ora 15:00
• Noism Company Niigata –” R.O.O.M. – Random. Organ. Oriented. Monster. – Experimental dance series vol.1”, coregrafia Jo Kanamori (dans), 18 iunie, ora 22:20

CHINA
• Hangzhou Baiyue Culture Creative – Zhejiang Xiaobaihua Yue Opera Hangzhou – „Coriolan și Du Liniang”/”Coriolanus and Du Liniang”, regia Guo Xiaonan (operă), partea I – 16 iunie, ora 15:50; partea II – 17 iunie, ora 17:15
CHINA, TAIWAN
• Contemporary Legend Theatre –„Metamorfoza”/”Metamorphosis”, regia Wu Hsing-kuo (teatru), 14 iunie, ora 16:30

ELVEȚIA
• Milo Rau/IIPM – International Institute of Political Murder – „Radioul urii”/”Hate Radio”, regia Milo Rau (film), 18 iunie, ora 23:05

RUSIA
• Maly Drama Theatre – „Frați și Surori”/”Brothers and Sisters”, regia Lev Dodin (teatru), partea I – 12 iunie, ora 20:00; partea II – 13 iunie, ora 20:00
• Vakhtangov State Academic Theatre of Russia– „Bal mascat”/”Masquerade”, regia Rimas Tuminas (teatru), 18 iunie, ora 17:20
• Cheek by Jowl / Pushkin Theatre – „Măsură pentru Măsură”/”Measure for Measure”, regia Declan Donnellan (teatru), 20 iunie, ora 20:00
• Theatre of Nations Moscow – „Domnișoara Iulia”/”Miss Julie”, regia Thomas Ostermeier (teatru), 18 iunie, ora 20:40

ITALIA
• Emilia Romagna Teatro Fondazione – Pippo Delbono Company- „După Bătălie”/ ”After the Battle”, regia Pippo Delbono (teatru), 12 iunie, ora 12:00
• Teatro dei Venti – „Moby Dick” – film documentar, Raffaele Manco (regizor film) Stefano Tè (regizor spectacol) – stradă, 18 iunie, ora 15:55

BELGIA
• Jan Lauwers & Needcompany – „Poetul orb”/”The Blind Poet”, regia Jan Lauwers (teatru), 20 iunie, ora 22:00
• Compagnie Michèle Noiret – „Hors-Champ”, coregrafia Michèle Noiret (dans), 13 iunie, ora 14:15
• María Pagés & Sidi Larbi Cherkaoui – „Dunas”, coregrafia María Pagés & Sidi Larbi Cherkaoui (dans), 19 iunie, ora 18:55

ROMÂNIA
• Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu – „Povestea prințesei deocheate”/ ”The Scarlet Princess”, regia Silviu Purcărete (teatru), 19 iunie, ora 20:00
• Gigi Căciuleanu Romania Dance Company – „TragiComedy”, coregrafia Gigi Căciuleanu (dans), 16 iunie, ora 17:50

POLONIA
• Nowy Teatr – „Francezii”/”The French”, regia Krzysztof Warlikowski (teatru), 21 iunie, ora 14:20
• Teatr KTO – ”The Fragrance of Time”, regia Jerzy Zoń (stradă), 17 iunie, ora 23:10
LITUANIA
• Meno Fortas Theatre – „Paradisul”/”Paradise”, regia Eimuntas Nekrošius (teatru), 16 iunie, ora 19:00

DANEMARCA
• Odin Teatret – Theatrum Mundi – ”Ur-Hamlet”, Eugenio Barba (regie spectacol), Claudio Coloberti (regizor și editor film) – teatru – 17 iunie, ora 18:45

INDIA
• Aditi Mangaldas Dance Company – The Drishtikon Dance Foundation – ”Inter_rupted”, coregrafia Aditi Mangaldas (dans), 12 iunie, ora 22:30

SPANIA
• María Pagés Compañía & Sidi Larbi Cherkaoui – „Dunas”, coregrafia María Pagés & Sidi Larbi Cherkaoui (dans), 19 iunie, ora 18:55

ISRAEL
• Kibbutz Contemporary Dance Company – ”If At All”, coregrafia Rami Be’er (dans), 21 iunie, ora 18:05
• Vertigo Dance Company & the Revolution Orchestra – ”White Noise”, coregrafia Noa Wertheim (dans), 18 iunie, ora 19:35
• Kolben Dance Company – „Memorandum”, coregrafia Amir Kolben (dans), 12 iunie, ora 14:00

ARGENTINA
• Brenda Angiel Aerial Dance Company – ”8cho,aerial tango”, coregrafia Brenda Angiel (dans), 14 iunie, ora 13:30

BRAZILIA
• Companhia de Dança Deborah Colker – „Câinele fără pene” /”Dog without Feathers”, coregrafia Deborah Colker (dans), 19 iunie, ora 15:30

AUSTRIA
• Co-producție Mozarteum Foundation Salzburg , Salzburg Festival și Théâtre des Champs-Elysées; Compania de producție: Unitel – „Mesia”/„Messiah”, regia Robert Wilson, dirijor Marc Minkowski (operă), 21 iunie, ora 21:40
[09.06, 17:33] Laura Nițu: Program FITS 2020 Ediție specială #online „Puterea de a crede / Empowered”

 

Program:

VINERI, 12 iunie 2020
09:30
POVEȘTI MAGICE CU MARIAN RÂLEA
BIVOLUL ȘI IEPURAȘUL
Un spectacol de: Marian Râlea
ROU/FITS for kids/1h
Spectacol în limba română
Traducere în limba engleză

12:00
DUPĂ BĂTĂLIE
AFTER THE BATTLE
Un spectacol de: Pippo Delbono
Emilia Romagna Teatro Fondazione – Pippo Delbono Company
ITA/teatru/1h51min
Spectacol în limba italiană
Traducere în limbile engleză și română

13:00
OCTAVIAN SAIU ÎN DIALOG CU SASHA WALTZ
DEU/conferințe speciale/1h
Conferință în limba engleză
Traducere în limba română

14:00
MEMORANDUM
Coregrafia: Amir Kolben
Kolben Dance Company
ISR/dans/1h
Nerecomandat celor sub 12 ani

14:00
REUNIFICAREA CELOR DOUĂ COREI & OM FĂRĂ OM (Oriunde mă duc, numai de mine dau)
La réunification des deux Corées & A Man Without a Man (Wherever I Go, All I Find is Myself)
De: Joël Pommerat și Valentin Nicolau
Traducerea: Vlad Russo și Anca Bărbulescu (trad. în engleză)
Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu & Teatrul Național Radiofonic
ROU/Spectacol lectură audio/1h2min
Eveniment în limba română

15:00
CARACTERE
THE CHARACTER
Un spectacol de: Hideki Noda
Tokyo Metropolitan Theatre
JPN/teatru/2h10min
Spectacol în limba japoneză
Traducere în limbile engleză și română

17:10
VICE VERSA
Coregrafia: Nicole Mossoux și Patrick Bonté
Compagnie Mossoux-Bonté
BEL/dans/18min
Nerecomandat celor sub 14 ani

17:30
ADRIANA LECOUVREUR
Muzica: Francesco Cilea
Libret: Arturo Colautti
Regia: David McVicar
Film: François Roussillon
The Royal Opera House
GBR/operă/2h25min
Spectacol în limba italiană
Traducere în limbile engleză și română

20:00
FRAȚI ȘI SURORI – Partea I
BROTHERS AND SISTERS – Part one
De: Fyodor Abramov
Regia: Lev Dodin
Maly Drama Theatre – Theatre of Europe
RUS/teatru/2h30min
Spectacol în limba rusă
Traducere în limbile engleză și română
Nerecomandat celor sub 16 ani

22:30
INTER_RUPTED
Coregrafia: Aditi Mangaldas
Aditi Mangaldas Dance Company – The Drishtikon Dance Foundation
IND/dans/1h5min

23:36
MUZICĂ FADO
Cláudia Duarte, João Farinha & Fado ao Centro na Casa de Música, Cristiana Águas, Sara Correia
PRT/muzică/14min

FIECARE EVENIMENT VA FI RETRANSMIS DUPĂ 12 ORE

SÂMBĂTĂ, 13 iunie 2020
09:30
POVEȘTI MAGICE CU MARIAN RÂLEA
DE CE ESTE BLÂNDĂ OIȚA
Un spectacol de: Marian Râlea
ROU/FITS for kids/1h
Spectacol în limba română
Traducere în limba engleză

10:00
TEATRU ȘI IDENTITATE CULTURALĂ: INDIVID ȘI COLECTIVITATE
Conferință, ediția 2020 – Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu
Platforma Internațională de Cercetare Doctorală în Artele Spectacolului și Management Cultural/2h30min

12:00
OMUL E OM
MAN EQUALS MAN
De: Bertolt Brecht
Regia: Kazuyoshi Kushida
Matsumoto Performing Arts Center
JPN/teatru/2h16min
Spectacol în limba japoneză
Traducere în limbile engleză și română

13:00
CĂTĂLIN ȘTEFĂNESCU ÎN DIALOG CU ANGELA GHEORGHIU
ROU/conferințe speciale/1h
Conferință în limba română
Traducere în limba engleză

14:00
DIN MINUNATA LUME A ANIMALELOR: CONVERSAȚIE NOCTURNĂ & DIAMANTELE SUNT CĂRBUNI CARE S-AU PUS PE TREABĂ
Del maravolloso mundo de los animales: conversación nocturna & Diamonds are Coal that Got Down To Business
De: Daniel Veronese & Paweł Demirski
Traducerea: Luminița Voina-Răuț & Sabra Daici (trad. în engleză Artur Zapałowski)
Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu & Teatrul Național Radiofonic
ROU/Spectacole lectură audio/1h3min
Eveniment în limba română

14:15
HORS-CHAMP
Coregrafia : Michèle Noiret
Compagnie Michèle Noiret
BEL/dans/1h27min

15:45
BEȚIE
THE DRUNKS
De: Ivan Viripajev
Regia: Radu Afrim
Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Tompa Miklós”
ROU/teatru/3h15min
Spectacol în limba maghiară
Traducere în limbile engleză și română
Nerecomandat celor sub 18 ani

19:00
KÖRPER
Coregrafia: Sasha Waltz
Sasha Waltz & Guests
DEU/dans/58min
Nerecomandat celor sub 16 ani
20:00
FRAȚI ȘI SURORI – Partea II
BROTHERS AND SISTERS – Part two
De: Fyodor Abramov
Regia: Lev Dodin
Maly Drama Theatre – Theatre of Europe
RUS/teatru/2h54min
Spectacol în limba rusă
Traducere în limbile engleză și română
Nerecomandat celor sub 16 ani

23:00
PAZNICUL TEMPLULUI
LE GARDIEN DU TEMPLE
Film realizat de Xbo Films după un spectacol al companiei La Machine
Regia: Dominique Deluze & Sylvain Luini
FRA/stradă/35min
Spectacol în limba franceză
Traducere în limbile engleză și română

23:35
MUZICĂ GOSPEL
CK Gospel Choir, The Sey Sisters, Birmingham Community Gospel Choir, Gospel Touch Choir
Muzică/22min

FIECARE EVENIMENT VA FI RETRANSMIS DUPĂ 12 ORE

DUMINICĂ, 14 iunie 2020
09:30
POVEȘTI MAGICE CU MARIAN RÂLEA
STEAUA PLÂNGĂTOARE
Un spectacol de: Marian Râlea
ROU/FITS for kids/1h
Spectacol în limba română
Traducere în limba engleză

10:00
TEATRU ȘI IDENTITATE CULTURALĂ: INDIVID ȘI COLECTIVITATE
Conferință, ediția 2020 – Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu
Platforma Internațională de Cercetare Doctorală în Artele Spectacolului și Management Cultural/2h30min

12:00
CERERE ÎN CĂSĂTORIE
A MARRIAGE PROPOSAL
De: A.P. Cehov
Regia: Alexandru Grecu
Teatrul Național „Satiricus Ion Luca Caragiale”
MLD/teatru/1h22min
Spectacol în limba română
Traducere în limba engleză
Nerecomandat celor sub 14 ani

13:00
CĂTĂLIN ȘTEFĂNESCU ÎN DIALOG CU DENIS O’HARE
USA/conferințe speciale/1h
Conferință în limba engleză
Traducere în limba română

13:30
8CHO, AERIAL TANGO
Coregrafia: Brenda Angiel
Brenda Angiel Aerial Dance Company
ARG/dans/55min

14:00
IUBIREA LA OAMENI (DIN VIAȚA ÎN PRAGUL IERNII ȘI ÎN AȘTEPTAREA VERII) & FORME (CORDELIA MCCLAIN)
Amor de gente (Escenas de vida en vísperas del invierno y a la espera del verano) & Shape (Cordelia Mcclain)
De: Dmitri Bogoslavski & Erik Ehn
Traducerea: Raluca Rădulescu (trad. în spaniolă Alberto Guarnieri) & Dan Sociu
Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu & Teatrul Național Radiofonic
ROU/Spectacol lectură audio/1h4min
Eveniment în limba română

14:30
D’ALE CARNAVALULUI
CARNIVAL STUFF
De: I.L. Caragiale
Regia: Silviu Purcărete
Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
ROU/teatru/1h58min
Spectacol în limba română
Traducere în limba engleză

16:30
METAMORFOZA
METAMORPHOSIS
De: Franz Kafka
Regia: Wu Hsing-Kuo
Contemporary Legend Theatre
CHN-TWN/teatru/1h47min
Spectacol în limba chineză
Traducere în limbile engleză și română
Nerecomandat sub 7 ani

18:17
AM IUBIT ȘI-AM SĂ IUBESC & CIULEANDRA
I HAVE LOVED AND WILL LOVE&CIULEANDRA
Un spectacol de: Adrian Naidin
Adrian Naidin Quartet
ROU/muzică/13min

18:30
AMATØR
Coregrafia: Jesús Carmona
Compañía de Flamenco Jesús Carmona
ESP/dans/1h25min

20:00
SINGUR ÎN BERLIN – Partea I
ALONE IN BERLIN – Part I
De: Hans Fallada
Regia: Luk Perceval
Thalia Theater Hamburg
DEU/teatru/2h
Spectacol în limba germană
Traducere în limbile engleză și română

22:00
LE BAL DES ANGES
Un spectacol de: Delphine Dartus & Hervé Perrin
Cie Bilbobasso
FRA/stradă/55min

23:00
BOYS DON’T CRY
Coregrafia: Hervé Koubi – Fayçal Hamlat
Compagnie Hervé Koubi
FRA/dans/53min
Spectacol în limba franceză
Traducere în limbile engleză și română

FIECARE EVENIMENT VA FI RETRANSMIS DUPĂ 12 ORE

LUNI, 15 iunie 2020

09:30
POVEȘTI MAGICE CU MARIAN RALEA
TREI FETE SFINTE
Un spectacol de: Marian Râlea
ROU/FITS for kids/1h
Spectacol în limba română
Traducere în limba engleză

11:00
OCTAVIAN SAIU ÎN DIALOG CU AKRAM KHAN
GBR/conferințe speciale/1h
Conferință în limba engleză
Traducere în limba română

12:00
AUTOBAHN – Ep. 1 – Funny
De: Neil LaBute
Regia: Andrei și Andreea Grosu
Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
ROU/teatru/27min
Spectacol în limba română
Traducere în limba engleză

12:30
FAMILIA TOT
THE TOTH FAMILY
De: István Örkény
Regia: Alexandru Cozub
Teatrul Național „Mihai Eminescu”
MLD/teatru/2h26min
Spectacol în limba română
Traducere în limba engleză

13:00
GEORGE BANU ÎN DIALOG CU PIPPO DELBONO
ITA/conferințe speciale/1h
Conferință în limba franceză
Traducere în limbile engleză și română

14:00
ANTISOCIAL
Text și traducere de Bogdan Georgescu
Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu & Teatrul Național Radiofonic
ROU/Spectacole lectură audio/57min
Eveniment în limba română

15:00
ÎN TIMP CE PRIVEAM TAVANUL, AM ZĂRIT CERUL
I WAS LOOKING AT THE CEILING, AND THEN I SAW THE SKY
Muzica: John Adams
Libret: June Jordan
Regia: Eugen Jebeleanu
Dirijor: Vincent Renaud
Opéra de Lyon
FRA/operă/1h55min
Spectacol în limba engleză
Traducere în limba română
Nerecomandat celor sub 14 ani

16:00
CONFERINȚĂ DE DESCHIDERE – BURSE DE SPECTACOLE DIN LUME
Invitați: Constantin Chiriac, David Baile, Gilles Doré, Julie-Anne Richard, Nadia Guérette, Yan Pan, Yingqi Tang, Faisal Kiwewa, Andy Beecroft, Mike Ribalta, Geir Lindahl, Dieter Jaenicke
Moderator: Cosmin Chivu
ROU-USA-CAN-CHN-UGA-AUS-ESP-NOR-DEU/Bursa de Spectacole Sibiu/1h40min
Eveniment în limba engleză
Traducere în limba română

17:00
AȘTEPTÂNDU-L PE GODOT
WAITING FOR GODOT
De: Samuel Beckett
Regia: Silviu Purcărete
Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
ROU/teatru/2h
Spectacol în limba română
Traducere în limba engleză.

18:00
FESTIVALURILE ȘI CRIZA ARTELOR SPECTACOLULUI
Invitați: Constantin Chiriac, Tisa Ho, Alicia Adams, Naomi Campbell, Jens Frimann Hansen, Maja Mitić, Brnislava Jovanović, Eyal Sher, Maria Revyakina, Anthony Sargent
Moderator: Octavian Saiu
ROU-CHN,HKG-USA-CAN-DNK-SRB-ISR-RUS/Bursa de Spectacole Sibiu/1h40min
Eveniment în limba engleză
Traducere în limba română

19:00
CHOTTO DESH
Coregrafia: Akram Khan
Akram Khan Company
GBR/dans/56min
Spectacol în limba franceză
Traducere în limbile engleză și română
Nerecomandat celor sub 8 ani

20:00
CONVERSAȚII CULTURALE
Cu Noel Witts
Bursa de Spectacole Sibiu/1h
Eveniment în limba engleză
Traducere în limba română

20:00
SINGUR ÎN BERLIN – Partea II
ALONE IN BERLIN – Part II
De: Hans Fallada
Regia: Luk Perceval
Thalia Theater Hamburg
DEU/teatru/1h37min
Spectacol în limba germană
Traducere în limbile engleză și română

21:37
MUZICĂ FADO
Cláudia Duarte, João Farinha&Fado ao Centro na Casa de Música, Cristiana Águas, Sara Correia
PRT/muzică/22min

22:00
CAÍDA DEL CIELO
Coregrafia: Rocío Molina
Rocío Molina Company
ESP/dans/1h36min

23:36
DANCING GRAFFITI – THERE’S ALWAYS A WALL
Un spectacol de: Katalin Lengyel & Szabolcs Tóth-Zs
Bandart Productions
HUN/stradă/22min
Spectacol în limba engleză
Traducere în limba română
Nerecomandat celor sub 16 ani
FIECARE EVENIMENT VA FI RETRANSMIS DUPĂ 12 ORE

MARȚI, 16 iunie 2020

09:30
POVEȘTI MAGICE CU MARIAN RALEA
GAIȚA ȘI TURTURICA
Un spectacol de: Marian Râlea
ROU/FITS for kids/1h
Spectacol în limba română
Traducere în limba engleză

11:00
GEORGE BANU ÎN DIALOG CU PETER STEIN
DEU/conferințe speciale/1h
Conferință în limba franceză
Traducere în limbile engleză și română

12:00
AUTOBAHN – Ep. 2 – Bench Seat
De: Neil LaBute
Regia: Andrei și Andreea Grosu
Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
ROU/teatru/35min
Spectacol în limba română
Traducere în limba engleză

12:40
4 WOMEN 4
Coregrafia: Manuel Ramírez
Manuel Ramírez Flamenco Ballet
ESP/dans /1h14min

13:00
GEORGE BANU ÎN DIALOG CU LUK PERCEVAL
BEL/conferințe speciale/1h
Conferință în limbile franceză și engleză
Traducere în limba română

13:55
LO SPIRITO
Un spectacol Commedia dell’arte
Regia: Ofelia Popii și Ciprian Scurtea
Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu
ROU/spectacol de teatru studențesc/1h52min
Spectacol în limba română
Traducere în limba engleză
Nerecomandat celor sub 14 ani

14:00
FETE ÎN IUBIRE & MAL/PRAXIS
Girls in Love & MAL/PRAXIS
De: Irina Vaskovskaia & Bogdan Georgescu
Traducerea: Raluca Rădulescu (trad. în engleză de Elena D. Richard și Paul J. Richard) & Bogdan Georgescu și Stephen Motika
Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu & Teatrul Național Radiofonic
ROU/Spectacole lectură audio/1h6min
Eveniment în limba română

15:50
CORIOLAN ȘI DU LINIANG – Partea I
CORIOLANUS AND DU LINIANG – Part one
Inspirat de: William Shakespeare & Tang Xianzu
Regia: Guo Xiaonan
Baiyue Culture Creative – Zhejiang Xiaobaihua Yue Opera Hangzhou
CHN/operă/1h41min
Spectacol în limba chineză
Traducere în limbile engleză și română

16:00
FESTIVALURI ÎN DIALOG – PARTEA I
Invitați: Petra Brylander, Gaurav Kripalani, Joan Clevill
Moderator: Nelson Fernandez
SWE-SGP-GBR/Bursa de Spectacole Sibiu/1h30min
Eveniment în limba engleză
Traducere în limba română

17:35
THE CURIOUS WORLD OF CIA LA TAL
Un spectacol-colaj de: Cia La Tal
Cia La Tal
ESP/stradă/13min

17:50
TRAGICOMEDY
Coregrafia: Gigi Căciuleanu
Gigi Căciuleanu Romania Dance Company
ROU/dans/1h10min

17:50
FESTIVALURI ÎN DIALOG – Partea II
Invitați: Petra Brylander, Gaurav Kripalani, Joan Clevill
Moderator: Nelson Fernandez
SWE-SGP-GBR/Bursa de Spectacole Sibiu/1h10min
Eveniment în limba engleză
Traducere în limba română

19:00
PARADISUL
PARADISE
Bazat pe „Divina Comedie” de Dante Alighieri
Regia: Eimuntas Nekrošius
Meno Fortas Theatre
LIT/teatru/1h17min
Spectacol în limba lituaniană
Traducere în limbile engleză și română

20:00
CONVERSAȚII CULTURALE
Cu Noel Witts
Bursa de Spectacole Sibiu/1h
Eveniment în limba engleză
Traducere în limba română

20:17
DOMINOES
După un concept al lui Julian Maynard Smith
Station House Opera
GBR/stradă/8min

20:30
TREI SURORI
THREE SISTERS
De: A.P. Cehov
Regia: Peter Stein
Schaubühne Berlin
DEU/teatru/3h27min
Spectacol în limba germană
Traducere în limbile engleză și română

FIECARE EVENIMENT VA FI RETRANSMIS DUPĂ 12 ORE

MIERCURI, 17 iunie 2020

09:30
POVEȘTI MAGICE CU MARIAN RÂLEA
CEI DOI FECIORI DE ÎMPĂRAT
Un spectacol de: Marian Râlea
ROU/FITS for kids/1h
Spectacol în limba română
Traducere în limba engleză

11:00
GEORGE BANU ÎN DIALOG CU KRZYSZTOF WARLIKOWSKI
POL/conferințe speciale/1h
Conferință în limba franceză
Traducere în limbile engleză și română

12:00
AUTOBAHN – Ep.3 – All Apologies
De: Neil LaBute
Regia: Andrei și Andreea Grosu
Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
ROU/teatru/20min
Spectacol în limba română
Traducere în limba engleză

12:20
VISUL UNEI NOPȚI DE VARĂ
A MIDSUMMER NIGHT’S DREAM
De: William Shakespeare
Regia: Chris White
National Center for the Performing Arts – China
CHN/teatru/1h58min
Spectacol în limba chineză
Traducere în limbile engleză și română

14:00
ORLANDO SAU NERĂBDAREA & OTRAVĂ
Orlando ou l’Impatience & Poison/Gift (Eine Ehegeschichte)
De: Olivier Py & Lot Vekemans
Traducerea: Eugen Jebeleanu & Alexa Stoicescu (în germană de Eva Pieper și Alexandra Schmiedebach)
Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu & Teatrul Național Radiofonic
ROU/Spectacole lectură audio/1h3min
Eveniment în limba română

14:20
PROFESORUL BERNHARDI
PROFESSOR BERNHARDI
De: Arthur Schnitzler
Regia: Thomas Ostermeier
Schaubühne Berlin
DEU/Teatru/2h52min
Spectacol în limba germană
Traducere în limbile română și engleză

16:00
DEZVOLTAREA COMUNITĂȚII PRIN CULTURĂ
Invitați: Gina Kafedzhian, Vojislav Prkosovacki, Bojan Milosavljević, Henrik Sand Dagfinrud, Erni Kask, Giuliana Ciancio, Luca Ricci, Corina Panaitopol, Octavian Saiu
Moderator: Cosmin Chivu
BGR-SRB-NOR-EST-ITA-BEL-ROU/Bursa de Spectacole Sibiu/1h40min
Eveniment în limba engleză
Traducere în limba română

17:15
CORIOLAN ȘI DU LINIANG – Partea II
CORIOLANUS AND DU LINIANG – Part two
De: William Shakespeare& Tang Xianzu
Regia: Guo Xiaonan
Baiyue Culture Creative – Zhejiang Xiaobaihua Yue Opera Hangzhou
CHN/operă/1h27min
Spectacol în limba chineză
Traducere în limbile engleză și română

18:00
ARTELE SPECTACOLULUI-DIMENSIUNEA OUTDOOR
Invitați: Dan Bartha-Lazăr, Daisuke Kitagawa, Alfred Konijnenbelt, Matthias Rettner, Bruno Costa, Gabriele Koch, Francesco Marilungo, Stéphane Segreto-Aguilar, Pierre Sauvageot
Moderator: Cosmin Chivu
ROU-JPN-NLD-PRT-DEU-ITA-FRA/Bursa de Spectacole Sibiu/1h40min
Eveniment în limba engleză
Traducere în limba română

18:45
UR-HAMLET
Inspirat de: Saxo Grammaticus
Regia: Eugenio Barba
Film: Claudio Coloberti
Odin Teatret – Theatrum Mundi
DNK/teatru/52min
Spectacol în limba engleză
Traducere în limba română

19:37
MUZICĂ FADO
Cláudia Duarte, João Farinha & Fado ao Centro na Casa de Música, Cristiana Águas, Sara Correia
PRT/muzică/22min

20:00
CONVERSAȚII CULTURALE
Cu Noel Witts
Bursa de Spectacole Sibiu/1h
Eveniment în limba engleză
Traducere în limba română

20:00
RICHARD AL III-LEA
RICHARD III
De: William Shakespeare
Regia: Silviu Purcărete
Tokyo Metropolitan Theatre
JPN/teatru/2h18min
Spectacol în limba japoneză
Traducere în limbile engleză și română
Nerecomandat celor sub 7 ani

22:20
DUST&LIGHT
Coregrafia: Alonzo King
Alonzo King Lines Ballet
USA/film/48min

23:10
THE FRAGRANCE OF TIME
Regia: Jerzy Zoń
Teatr KTO
POL/stradă/50min

FIECARE EVENIMENT VA FI RETRANSMIS DUPĂ 12 ORE

JOI, 18 iunie 2020

09:30
POVEȘTI MAGICE CU MARIAN RÂLEA
LUPUL PÂRCĂLAB
De: Petre Ispirescu
Un spectacol de: Marian Râlea
ROU/FITS for kids/1h
Spectacol în limba română
Traducere în limba engleză

11:00
OCTAVIAN SAIU ÎN DIALOG CU THOMAS OSTERMEIER
DEU/conferințe speciale/1h
Conferință în limba engleză
Traducere în limba română

12:00
AUTOBAHN – Ep.4 –Merge
De: Neil LaBute
Regia: Andrei și Andreea Grosu
Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
ROU/teatru/35min
Spectacol în limba română
Traducere în limba engleză

12:35
TREI SURORI
THREE SISTERS
De: A.P. Cehov
Regia: Gábor Tompa
Teatrul Maghiar de Stat Cluj
ROU/teatru/2h33min
Spectacol în limba maghiară
Traducere în limbile engleză și română
Nerecomandat celor sub 14 ani

14:00
CONDIȚIA LUMII ARTEI
TENDINȚE MAJORE PRIVIND MODUL ÎN CARE MEDIUL CONSTRUIT FIZIC ȘI VIRTUAL MODELEAZĂ LUMEA ARTELOR SPECTACOLULUI
Therme Forum/2h
Eveniment în limba engleză

14:00
MULȚIMEA & CONSILIUL DE FAMILIE
The Crowd & Consejo Familiar
De: Nick Rongjun Yu & Cristina Clemente
Traducerea: Camelia Oană (trad. în engleză Gigi Chang revăzută de Claire Conceison) & Luminița Voina-Răuț (în catalană de Francesc Albiol)
Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu & Teatrul Național Radiofonic
ROU/Spectacole lectură audio/1h10min
Eveniment în limba română

15:10
CARNIVAL OF THE ANIMALS
Inspirat de: Camille Saint-Saëns
Un spectacol de: Yaron Lifschitz și Ansamblul Circa
Circa Contemporary Circus
AUS/circ contemporan/44min

15:55
MOBY DICK
De: Herman Melville
Film realizat după un spectacol de Stefano Tè
Regia: Raffaele Manco
Teatro dei Venti
ITA/stradă/1h21min
Spectacol în limba italiană
Traducere în limbile engleză și română

17:20
BAL MASCAT
MASQUERADE
De: Mihail Lermontov
Regia: Rimas Tuminas
Vakhtangov State Academic Theatre of Russia
RUS/teatru/2h12min
Spectacol în limba rusă
Traducere în limbile engleză și română
Nerecomandat celor sub 16 ani

19:35
WHITE NOISE
Coregrafia: Noa Wertheim
Vertigo Dance Company & the Revolution Orchestra
ISR/dans/1h

20:40
DOMNIȘOARA IULIA
MISS JULIE
De: August Strindberg
Regia: Thomas Ostermeier
Theatre of Nations – Moscow
RUS/teatru/1h36min
Spectacol în limba rusă
Traducere în limbile engleză și română
Nerecomandat celor sub 18 ani

22:20
R.O.O.M. – RANDOM. ORGAN. ORIENTED. MONSTER.
– Experimental dance series vol.1
Coregrafia: Jo Kanamori
Noism Company Niigata
JPN/dans/43min

23:05
RADIOUL URII
HATE RADIO
Regia: Milo Rau
Milo Rau/IIPM – International Institute of Political Murder
CHE-DEU/film/52min
Film în limbile franceză și germană
Traducere în limbile engleză și română
Nerecomandat celor sub 16 ani

FIECARE EVENIMENT VA FI RETRANSMIS DUPĂ 12 ORE

VINERI, 19 iunie 2020

09:30
POVEȘTI MAGICE CU MARIAN RÂLEA
UN OM TARE BOGAT
Un spectacol de: Marian Râlea
ROU/FITS for kids/1h
Spectacol în limba română
Traducere în limba engleză

11:00
GEORGE BANU ÎN DIALOG CU EMMANUEL DEMARCY MOTA
FRA/conferințe speciale/1h
Conferință în limba franceză
Traducere în limbile engleză și română

12:00
AUTOBAHN – Ep.5 – Long Division
De: Neil LaBute
Regia: Andrei și Andreea Grosu
Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
ROU/teatru/23min
Spectacol în limba română
Traducere în limba engleză

12:25
ANTY-GONE
TRIPTIC – PARTEA II
De: Alicja Bral
Regia: Grzegorz Bral
Song of the Goat Theatre
POL/teatru/50min
Spectacol în limba engleză
Traducere în limba română

13:15
RAMBUKU
De: Jon Fosse
Regia: Mihai Măniuțiu
Teatrul Național „Mihai Eminescu” Timișoara
ROU/teatru/1h14min
Spectacol în limba română
Traducere în limba engleză
Nerecomandat celor sub 18 ani

14:00
EXPRESIA ARTISTICĂ ȘI TRANSFORMAREA POVESTIRII
THERME FORUM: TEATRU ȘI ARHITECTURĂ 2018-2020- OBIECTIVE ȘI EXPERIENȚĂ
Therme Forum/2h
Eveniment în limba engleză

14:00
PRINȚESA DE CARTIER & TEROARE
La rea & Terror
De: Andrei Ivanov & Ferdinand von Schirach
Traducerea: Raluca Rădulescu (trad. din rusă) & Ciprian Marinescu (trad. din germană)
Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu & Teatrul Național Radiofonic
ROU/Spectacole lectură audio/1h17min
Eveniment în limba română

14:30
JUKEBOX
Un spectacol de: Yves Dagenais și Les Parfaits Inconnus
Les Parfaits Inconnus
CAN/circ contemporan/1h2min
Spectacol în limba franceză
Traducere în limbile engleză și română

15:30
CÂINELE FĂRĂ PENE
DOG WITHOUT FEATHERS
Inspirat de: João Cabral
Coregrafia: Deborah Colker
Companhia de Dança Deborah Colker
BRA/dans/1h7min
Spectacol în limba portugheză
Traducere în limbile engleză și română

16:40
VICTOR SAU COPIII LA PUTERE
VICTOR, OR POWER TO THE CHILDREN
De: Roger Vitrac
Regia: Emmanuel Demarcy-Mota
Théâtre de la Ville
FRA/teatru/1h46min
Spectacol în limba franceză
Traducere în limbile engleză și română
Nerecomandat celor sub 12 ani

18:30
LITTLE JOY
Un spectacol de: Joshua Monten
Joshua Monten Dance Company
CHE/stradă/21min
Nerecomandat celor sub 12 ani

18:55
DUNAS
Coregrafia: Maria Pagés & Sidi Larbi Cherkaoui
Maria Pagés & Sidi Larbi Cherkaoui
ESP-BEL/dans/1h10min

20:00
POVESTEA PRINȚESEI DEOCHEATE
THE SCARLET PRINCESS
Scenariu original de Silviu Purcărete, inspirat din Sakura Hime Azuma Bunshô, de Tsuruya Nanboku al IV-lea
Regia: Silviu Purcărete
Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
ROU/teatru/2h15min
Spectacol în limba română
Traducere în limba engleză
Nerecomandat celor sub 16 ani

22:15
ORA SPANIOLĂ & COPILUL ȘI VRĂJILE
A SPANISH HOUR & THE CHILD AND THE MAGIC SPELLS
De: Maurice Ravel
Regia: Gábor Tompa
Dirijor: Selmeczi György
Opera Maghiară Cluj-Napoca
ROU/operă/1h43min
Spectacol în limba franceză
Traducere în limbile engleză și română

FIECARE EVENIMENT VA FI RETRANSMIS DUPĂ 12 ORE

SÂMBĂTĂ, 20 iunie 2020

09:30
POVEȘTI MAGICE CU MARIAN RÂLEA
OGARUL ȘI IEPURELE
Un spectacol de: Marian Râlea
ROU/FITS for kids/1h
Spectacol în limba română
Traducere în limba engleză

11:00
OCTAVIAN SAIU ÎN DIALOG CU DECLAN DONNELLAN ȘI NICK ORMEROD
GBR/conferințe speciale/1h
Conferință în limba engleză
Traducere în limba română

12:00
AUTOBAHN – Ep. 6 – Road Trip
De: Neil LaBute
Regia: Andrei și Andreea Grosu
Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
ROU/teatru/30min
Spectacol în limba română
Traducere în limba engleză

12:30
KORI KORI
Film realizat după un spectacol de Jean-Raymond Jacob
Regia: Philippe Lachambre
Compagnie Oposito
FRA/stradă/58min

13:30
DOOMSDAY FLOWER
Coregrafia: Andressa Miyazato
Muzica: Jean Jacques Lemêtre
Jean Jacques Lemêtre, Li-Yu You, Andressa Miyazato
CHN-TWN-FRA-BRA/dans/1h10min

14:00
VIABILITATEA CULTURALĂ ȘI IMPACTUL SOCIAL: Explorarea gândirii evolutive despre finanțare și valoare în domeniul artelor
IDENTITATE CULTURALĂ ȘI URBANĂ, ECONOMIE ȘI BUNĂSTARE SOCIALĂ
Therme Forum/2h
Eveniment în limba engleză

14:00
SULKI ȘI SULKU POARTĂ CONVERSAȚII INTELIGENTE & WHITE ROOM
Sulki et Sulku ont des conversations intelligentes & White Room
De: Jean-Michel Ribes & Alexandra Badea
Traducerea: Diana Nechit și Cristina Toma
Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu & Teatrul Național Radiofonic
ROU/Spectacol lectură audio/1h
Eveniment în limba română

14:40
MUZICA EXILULUI
SINGING IN EXILE
Regia: Nathalie Rossetti & Turi Finocchiaro
Teatr ZAR and Borak Films Company
POL-FRA-BEL/film/1h17min
Film în limbile engleză, franceză, spaniolă și armeană
Traducere în limbile engleză și română
Nerecomandat celor sub 15 ani

16:00
ABSOLUT!
ABSOLUTELY!
După „Ivan Turbincă” de Ion Creangă
Regia: Alexandru Dabija
Teatrul ACT
ROU/teatru/1h30min
Spectacol în limba română
Traducere în limba engleză
Nerecomandat celor sub 10 ani

17:30
PIXEL
Regia artistică și coregrafia: Mourad Merzouki
Centre chorégraphique national de Créteil et du Val-de-Marne (CCN) – Compagnie Käfig
FRA/dans/1h16min

18:46
LAGRIME DI SAN PIETRO
De: Orlande de Lassus
Regia: Peter Sellars
Dirijor: Grant Gershon
Los Angeles Master Chorale
USA/muzică/1h15min

20:00
MĂSURĂ PENTRU MĂSURĂ
MEASURE FOR MEASURE
De: William Shakespeare
Regia: Declan Donnellan
Cheek by Jowl & Moscow Pushkin Drama Theatre
RUS-GBR/teatru/2h
Spectacol în limba rusă
Traducere în limbile engleză și română
Nerecomandat celor sub 16 ani

22:00
POETUL ORB
THE BLIND POET
Un spectacol de: Jan Lauwers
Jan Lauwers & Needcompany
BEL/teatru/1h 54min
Spectacol în limbile arabă, engleză, olandeză, franceză, norvegiană și arabă tunisiană
Traducere în limbile engleză și română
Nerecomandat celor sub 14 ani

FIECARE EVENIMENT VA FI RETRANSMIS DUPĂ 12 ORE

DUMINICĂ, 21 iunie 2020

09:30
POVEȘTI MAGICE CU MARIAN RÂLEA
VRABIA ȘI STEJĂRELUL
Un spectacol de: Marian Râlea
ROU/FITS for kids/1h
Spectacol în limba română
Traducere în limba engleză

11:00
OCTAVIAN SAIU ÎN DIALOG CU ROBERT WILSON
USA/conferințe speciale/1h
Conferință în limba engleză
Traducere în limba română

12:00
AUTOBAHN – Ep.7 – Autobahn
De: Neil LaBute
Regia: Andrei și Andreea Grosu
Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
ROU/teatru/27min
Spectacol în limba română
Traducere în limba engleză

12:30
ÎN MREJELE NOPȚII
THE GROUND SPIDER
Un spectacol de: Yamamoto Noh Theatre
Yamamoto Noh Theatre
JPN/teatru/47min
Spectacol în limba japoneză
Traducere în limbile engleză și română

13:20
NEO DERVISH
Un spectacol de: Ziya Azazi
Ziya Azazi
AUT-TUR/dans/1h

14:00
IUBIRE SECRETĂ PE TĂRÂMUL PIERSICILOR ÎN FLOARE & UN LOC STRATEGIC
Secret Love in Peach Blossom & Un lugar estratégico
De: Stan Lai & Garcia Morales
Traducerea: Camelia Oană (trad. în engleză și adapt. Stan Lai) & Luminița Voina-Răuț
Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu & Teatrul Național Radiofonic
ROU/Spectacole lectură audio/1h8min
Eveniment în limba română

14:20
FRANCEZII
THE FRENCH
După „În căutarea timpului pierdut” de Marcel Proust
Regia: Krzysztof Warlikowski
Nowy Teatr
POL/teatru/3h45min
Spectacol în limba poloneză
Traducere în limbile engleză și română
Nerecomandat celor sub 16 ani

18:05
IF AT ALL
Coregrafia: Rami Be’er
Kibbutz Contemporary Dance Company
ISR/dans /1h

19:10
LIVADA DE VIȘINI
THE CHERRY ORCHARD
De: A.P. Cehov
Regia: Lev Erenburg
Nebolshoy Drama Theatre
RUS/teatru/2h23min
Spectacol în limba rusă
Traducere în limbile română și engleză
Nerecomandat celor sub 16 ani

21:33
RĖSPIRE
BREATH
Regia: Johanne Humblet
Les filles du renard pâle
FRA/stradă/2min

21:40
MESIA
MESSIAH
De: George Frideric Handel
Adaptare de: Wolfgang A. Mozart
Regia: Robert Wilson
Dirijor: Marc Minkowski
Mozarteum Foundation Salzburg, Salzburg Festival și Théâtre des Champs-Elysées; Compania de producție: Unitel
AUT-FRA-DEU/operă/2h15min
Spectacol în limba germană
Traducere în limbile engleză și română
Spectacol difuzat doar pe teritoriul României

23:55
SPECTACOL PIROTEHNIC ȘI MULTIMEDIA
PYROTECHNICAL AND MULTIMEDIA SHOW
Groupe F
FRA/stradă/3min

FIECARE EVENIMENT VA FI RETRANSMIS DUPĂ 12 ORE

PROGRAMUL DE EVENIMENTE AL FESTIVALULUI INTERNAȚIONAL DE TEATRU DE LA SIBIU, EDIȚIA ONLINE 2020, POATE FACE OBIECTUL UNOR MODIFICĂRI.

 

 

Social Media:

You may also like...

Add a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *